טיפול בדיכאון

טיפול בדיכאון

טיפול בדיכאון אפשרי בלא מעט דרכים, ואפשר להתאימו למטופלים לפי מצבם, אורח חייהם והעדפותיהם. מה הן השיטות לטיפול בדיכאון? אילו חלופות קיימות?

עצב, דכדוך, צער, כאב, בכי, חוסר עניין וקשיי תפקוד הם רגשות שכולנו מכירים ומרגישים, הם חלק מהעליות והמורדות של החיים. כולנו חווים בחיינו תקופות כאלה, וזה טבעי. ההתמודדות עם האתגרים, המורדות והקשיים בדרך כלל מאפשרת לנו להתחזק, להתחשל ולהבין שהם ברי חלוף. אולם אם הרגשות הקשים הללו אינם חולפים אלא משתרשים בחיינו, משתלטים עליהם וגורמים לנו סבל, הם עלולים לגרום לנו לנכות של ממש ולחוסר יכולת לתפקד ולנהל את חיינו כאחד האדם.

 

 

מה זה דיכאון?

לפי ארגון הבריאות העולמי דיכאון הוא הגורם העיקרי לנכות בעולמנו. דיכאון יכול להשפיע על מבוגרים, מתבגרים וילדים. דיכאון הוא הפרעה חמורה במצב הרוח המאופיינת בעצב מתמיד ובחוסר עניין. חשוב לזכור שהפרעה זו במצב הרוח שונה מאוד מהתנודתיות הסבירה והרגילה במצבי הרוח שכולנו חווים מדי פעם. מצבים טראומטיים כמו אובדן, אבל, מחלה קשה או פיטורין יכולים להוביל לתקופות ארוכות של דיכאון. אולם הם ייחשבו כמצב של דיכאון קליני רק אם ההתנהגות הדיכאונית תימשך הרבה מעבר לזמן ההתמודדות הסביר. דיכאון הוא בעיה מתמשכת, הוא אינו עניין חולף ויש לטפל בו ברצינות. אם ההתנהגות הדיכאונית הקיצונית נמשכת כמה שבועות, חודשים ואף שנים, אז מדובר בדיכאון קליני שהוא מחלה לכל דבר.

 

 

איך מזהים דיכאון? תסמינים נפוצים

אנשים הסובלים מדיכאון מתקשים בדרך כלל להסתיר את מצב הרוח הדיכאוני שלהם; אין להם עניין בפעילויות מהנות שעסקו בהן בעבר וגם לא באנשים אחרים – קרובים, חברים ובני משפחה; הם חווים שינויים בתיאבון ויכולים להרזות מאוד או להשמין מאוד; הם ישנים הרבה מדי ועלולים אף לבלות את רוב שעות היום במיטה. לחלופין הם יכולים לישון מעט מאוד ואף לסבול מנדודי שינה; התנועות המוטוריות שלהם איטיות, והדבר ניכר גם באופן הדיבור שלהם; הם עייפים ואין להם כוח ואנרגיה; הם מרגישים לא ראויים, חסרי ערך ואשמה בשל מצבם; הם מתקשים להתרכז, לחשוב ולקחת החלטות; הם מתמודדים עם מחשבות חוזרות ונשנות על מוות או על מעשים אובדניים. החשש הכבד ביותר, אם כן, שהם יפגעו בעצמם או ייקחו את חייהם בידיהם.

מחקרים מראים שנשים סובלות מדיכאון יותר מאשר גברים, ויש סוגי דיכאון שאופייניים רק לנשים כמו דיכאון לאחר לידה או דיכאון של גיל המעבר. גברים הסובלים מדיכאון ייטו יותר מנשים לצריכה עודפת של אלכוהול ולעיסוק בפעילויות מסוכנות.

דיכאון בבני נוער מונע לרוב מהשינויים הפיזיים שהם חווים וכן ממצבים קיצוניים של לחץ חברתי. בני נוער הסובלים מדיכאון יעדיפו להתבודד ולהסתגר, יתקשו להתרכז במשימות הלימודיות שלהם ויחושו אשמה, חוסר אונים וחוסר ערך.

גם ילדים צעירים מאוד עלולים לסבול מדיכאון. המצב הדיכאוני יקשה עליהם להתמודד עם מטלות בית הספר ועם פעילויות חברתיות. הם יבכו הרבה, יסבלו מאנרגיה ירודה, ייצמדו להוריהם בקביעות ובאופן חריג ויסבלו מהתפרצויות זעם תכופות. בשל גילם הם לא תמיד ידעו כיצד לבטא את רגשותיהם ולהסביר את תחושותיהם. לפיכך קשה יותר לאבחן את מצבם.

 

 

דיכאון שמוביל למצבי חרדה קיצוניים

דיכאון יכול להוביל למצבי חרדה קיצוניים והדבר משפיע על כל תחום מתחומי החיים של הסובלים ממנו. חרדה היא הפועל היוצא של המצב הדיכאוני, והיא מפריעה באופן משמעותי לתפקוד סביר בחיי היום־יום עד כדי הפסקה מוחלטת של כל פעילות יזומה הנדרשת לניהול החיים.

 

 

למה טיפול בדיכאון חשוב כל כך?

דיכאון אינו גזרת גורל. אפשר וצריך לטפל בדיכאון. יש חשיבות רבה לטיפול בדיכאון בכל גיל ובכל עת, ולא כדאי להזניח את הטיפול בו. במרבית המקרים אנשים הסובלים מדיכאון לא יזמו פנייה עצמאית לקבלת טיפול, ולכן מוטל על קרוביהם – בני משפחתם או חבריהם – לסייע להם בכך. מצב דיכאוני שמוזנח ללא טיפול, עלול להוביל לתחלואה פיזית קשה ואף למוות.

 

טיפול בדיכאון

 

טיפול בדיכאון – שיטות שונות

אין דרך אחת לטפל בדיכאון. להפך. טיפול בדיכאון הוא רב ומגוון ואפשר להתאימו למטופלים לפי מצבם, אורח חייהם, העדפותיהם ובחירתם. אפשר לטפל בדיכאון בדרכים מקובלות ומסורתיות שמציעות למטופלים תמיכה רגשית, נפשית ופיזית. דרכים אלה כוללות טיפול פסיכולוגי, פסיכיאטרי ואף רפואי באמצעות נטילת תרופות שמאזנות ומווסתות את הגוף.

אפשר לטפל בדיכאון גם בשיטות טיפול חלופיות הכוללות ריפוי בתהליכים טבעיים ובשימוש בתרופות הומאופתיות ובתוספי תזונה; ביישום שינויים מהותיים בתזונה ובאורח החיים; בהקפדה על פעילות גופנית או על שהייה קבועה בחיק הטבע וכן במגוון רחב של טיפולים הוליסטיים ממוקדים המסייעים למטופלים להתאושש בקלות רבה ובמהירות יחסית.

 

 

טיפול הוליסטי בדיכאון

טיפולים הוליסטיים יכולים לחולל פלאים בקרב אנשים הסובלים מדיכאון, ומטפל הוליסטי מיומן ידע להתאים למטופל את השיטה הטיפולית שתועיל לו ביותר. הדבר המיוחד ביותר בשלל הטיפולים ההוליסטיים העומדים כיום לרשות המטופלים, הוא שהם אינם מחייבים אותם לחשוף את מצוקותיהם, קשייהם, אתגריהם והטראומות שעמן הם מתמודדים. דבר זה כשלעצמו יכול להשרות עליהם ביטחון ושלווה ולטפח בהם אמון במטפל ובתהליך הטיפולי.

 

הינה מקצת משיטות הטיפול היעילות ביותר לטיפול בדיכאון:

מגע הפלא של אקסס בארס

טיפול באקסס בארס אינו מצריך שיחה בין המטפל והמטופל ואין בו שום צורך בחשיפת הטראומות והקשיים. בטיפול אקסס בארס המטופל שוכב בשלווה על מיטת הטיפולים, והמטפל לוחץ בעדינות על 32 נקודות רגישות להפליא בראשו. כל נקודת לחץ בראש קשורה ומיוחסת לאתגרי החיים השונים ולמצוקות גופניות, רגשיות ונפשיות. כל לחיצה עדינה על 32 הנקודות בראש משחררת ואף מעלימה את החרדות, הדאגות והמצוקות הנובעות מהאתגרים הללו. טיפול אחד ויחיד יכול להשרות שלווה ולאזן את רגשותיו ומחשבותיו של המטופל. עם זאת כדי לשמור על יעילותו של הטיפול מומלץ להתמיד בו ולפגוש את נקודות הפלא של האקסס בארס מדי שבוע.

 

 

טיפול ב־IEMT

טיפול בתנועת עיניים מובנית – IEMT – אינה מבקשת מהמטופל דבר. הוא לא צריך לחשוף בפני המטפל את רגשותיו, את מכאוביו ואת קשייו. כל שהוא צריך לעשות, הוא לחשוב – רק לחשוב – על מצב טראומטי שחווה בחייו ולעקוב בעיניו אחר תנועת אצבעו של המטפל מימין לשמאל ומלמעלה למטה במשך דקות ספורות. תנועת העיניים משפיעה על פעילותן של שתי ההמיספרות במוח, ואם עושים זאת בזמן שחושבים על המאורע הטראומטי והקשה, השפעתו על המטופל נחלשת באופן מידי ואף מתפוגגת. טיפול IEMT הוא מהיר, ממוקד ויעיל מאוד לטיפול בחרדות ובדיכאון ולהשבת האיזון והשלווה לחיים.

 

 

שיטת ה"עבודה" של ביירון קייטי

רוב רובן של הבעיות המעוררות חרדה ותחושת דיכאון (אם לא כולן), הן רק מחשבות – מחשבות על מצב שמסתיים בתוצאה מפחידה בשל תבנית מחשבה מחבלת של 'אם יקרה כך אז ודאי יקרה כך' וכדומה. הואיל ותת־המודע והגוף הפיזי אינם מבחינים בין מציאות לדמיון, הם 'רואים' את התסריט המפחיד בדמיון ומגיבים כאילו הוא מתרחש ברגע זה ממש. בשל כך מהותה של שיטת ה"עבודה" היא השבת המטופל להווה, לרגע הזה.

באמצעות השיטה המטופל לומד להחזיר את עצמו תמיד, בכל רגע ובכל זמן להווה, לרגע הנתון ולמצב הרגעי שבו הוא שרוי בתוך שהוא לומד להפריד בין הבעיות שלו ובין בעיות של אחרים – אנשים או אלוהים (העולם). ה"עבודה" מלמדת את המטופל ששיעור גבוה מהקשיים, מהבעיות ומהאתגרים שלו כלל לא שייך לו. המטופל לומד להשליך מעצמו עניינים מכאיבים ומעכבים שאינם שייכים לו, לחיים שלו ולמצב הרגעי שבו הוא נמצא. הוא לומד להתמקד אך ורק בעצמו, בחייו ובנקודת הזמן העכשווית שלו. אט אט המטופל מגלה שמרבית הקשיים המשפיעים עליו ושעימם הוא מתמודד, אינם שלו. באותו רגע של הבנה חל השינוי המיוחל, והמטופל יכול להחזיר לעצמו את השליטה בחייו ולשקם אותם.

עוד על שיטת העבוה של ביירון קייטי >>

 

 

כשמביטים למעלה רואים את השמש

הטיפול ההוליסטי והשיטות החלופיות והטבעיות לטיפול בחרדה ובדיכאון הן מהירות ומאוד יעילות. וזה הדבר העיקרי שמבדיל בינן ובין שיטות טיפול מסורתיות. המטופלים שמקבלים טיפול במגוון בשיטות ההוליסטיות, זוכים לרווחה מידית ולהשבת האיזון המנטלי־רגשי־נפשי לגופם ולחייהם. די בטיפול אחד או שניים כדי לראות את האור ולחוש בחמימותו. מכאן הדרך לשיקום, להבראה ולהחלמה קצרה.

סובלים מחרדה או מדיכאון? דברו איתי. אני מבטיחה לכם שהשמש בחייכם מעולם לא שקעה. צרו קשר ואעזור לכם להביט שוב למעלה.

מטופלים שחיפשו טיפול בדיכאון ומצאו

עשו את הצעד הראשון לשינוי בחיים שלכם
השאירו פרטים ואחזור בהקדם

תוכן עניינים

תפריט נגישות

שחרור מהיר מטראומה וחרדה

עוברים על כולנו ימים רווים בעומס רגשי, חרדות, פחדים וטראומה.

לא משנה מה הקושי שאתם חווים – אני כאן כדי לעזור לכם לשחרר את העומס הרגשי

השאירו פרטים בטופס ואחזור בהקדם