זוגיות מעצימה – טובים השניים מן האחד

זוגיות מעצימה

איש אישה

וזוגיות ביניהם

מהותה תקבע על ידי שניהם

יצירתה דורשת נכונות והשקעה

אמון הדדי ואהבה בשלה

 

מהי זוגיות מעצימה?

זוגיות היא שותפות מלאה ומופלאה ששניים בונים יחד. זוהי שותפות חזקה, מאחדת ומכילה שכוללת תקשורת, הבנה, נתינה, קבלה, חברות, אמון, אינטימיות ואהבה; שותפות המאפשרת לבני הזוג להיות הם עצמם; היא נותנת להם ערך, ביטחון ושייכות וגם חופש ועצמאות; היא מפרה אותם ומאפשרת להם להפרות זה את זה; היא מהווה בסיס נרחב ויציב ליצירה הדדית ולגדילה משותפת; היא מתירה להם להקים יחד משפחה ערכית בד בבד להגשמה אישית. זוגיות מעצימה מעניקה מקום ומרחב לשלמות האישית של בני הזוג. ככל שבני הזוג מרגישים שלמים, כך העולם המשותף שהם בונים יחד יהיה עוצמתי והרמוני.

זוגיות התומכת בהתפתחות האישית של בני הזוג ובמימוש העצמי שלהם, היא כוח מניע שמעצים את יכולותיהם ויוצר אִגבוּר (סינרגייה), כי 'השלם גדול מסך חלקיו'. שיתוף פעולה בין בני הזוג ועבודת הצוות שלהם מסייעים לשניהם יחד ולכל אחד מהם לחוד ומחזקים את הקשר הזוגי. זוגיות היא המסגרת היחידה שבה המימוש האישי של האחד חשוב לאחר באותה המידה. לאיכות של הזוגיות יש השפעה מכרעת על איכות החיים של בני הזוג ועל כל היבט בחייהם.

 

מרכיבי היסוד של הזוגיות המעצימה

 • אהבה בשלהשאיננה מנצלת או מבטלת. בני זוג החיים יחד באהבה בשלה, בשוויון, בשיתופיות ובהדדיות, משלימים זה את זה ותורמים לתהליך המימוש העצמי שלהם ולהתפתחותם האינדיווידואלית. האהבה הבשלה בונה את הזוגיות ועוזרת לכל אחד מבני הזוג להביע את עצמו בשלמות ולהיות מי שהוא.
 • אינטימיות. האינטימיות יוצרת את החיבור הרגשי בין בני הזוג. כדי לבנות אינטימיות יש לנהל בהתמדה דיאלוג מפרה. האינטימיות כוללת רגשות עזים, קרבה, ביטחון ושייכות ומאפשרת לבני הזוג להיחשף זה מול זה רגשית, נפשית ופיזית.
 • מחויבות. מחויבות היא החלטה ברורה ומודעת; היא בחירה בקשר הזוגי ובנאמנות לו.
 • דאגה.דאגה לבן הזוג, לצרכיו ולהתקדמותו.
 • כבוד והערכה. להכיר באינדיווידואליות של בן הזוג ולאפשר לו להיות מי שהוא.
 • יושר ואמינות. היכולת לתת אמון מלא בבן הזוג ולסמוך עליו באופן מוחלט.
 • נתינה. נתינה שנובעת מעצמאות ומבחירה. נתינה אמיתית ושלמה היא הצד השני של הקבלה וחלק בלתי נפרד ממנה.
 • הכלה. לקבל את האחר באהבה ולהכיל את כל כולו על אף הליקויים הקטנים ודווקא בגללם.
 • התחשבות. להתחשב האחד בשני, להעמיד את הרצון האישי אל מול רצונו של האחר ולתת עדיפות למה שנכון לזוגיות. ההתחשבות כוללת ויתורים אישיים וכן דחיית סיפוקים למען הזוגיות ולטובתה.

לעיתים בני זוג בונים את הזוגיות שלהם כשהם מושפעים מחוויות עבר, מפחדים ומחששות, מחסמים ומאמונות מגבילות שהטביעו את חותמן עליהם. ולמרות זאת הם בונים זוגיות עם אמונה ותקווה ועושים הכול כדי שהיא תצליח. כדי לבנות זוגיות מעצימה ולהדגיש את כל מה שטוב בה, חשוב לדעת איך לבחור בבן הזוג הנכון.

 

איך בוחרים בבן הזוג הנכון?

הבחירות הנכונות ביותר שלנו תמיד נעשות לאחר התבוננות פנימית והקשבה פנימית; הן מושפעות מתחושה של שלמות עצמית ומהיכולת שלנו לקבל את עצמנו ולאהוב את עצמנו כפי שאנחנו; הן מושפעות מהביטחון העצמי שלנו, מהערכה עצמית ומאמונה בעצמנו וכן מהיכולת שלנו להתמקד בתחושות וברצונות האמיתיים שלנו ולדעת מה אנחנו רוצים, ומה מתאים לנו. עם זאת, יש חסמים פנימיים וגם חיצוניים שמעכבים אותנו ומקשים עלינו להתמקד בצרכים וברצונות שלנו. כדי לבחור במה שנכון לנו, אל לנו לתת להם מקום. חסמים אלה עלולים להשפיע עלינו ולהפריע לנו לקבל החלטה נכונה. עלינו לזהות אותם ולהתנגד להם. כך נעשה זאת:

 • לא נאפשר לאחרים להחליט בשבילנו.
 • לא נחשוש ממה שיגידו לנו וממה שיחשבו עלינו.
 • לא נְרַצה אף אחד.
 • לא נחליט בהשפעת לחץ – לחץ שנישאר לבד, שלא נמצא מישהו טוב יותר, שנפספס את הרכבת ולא נוכל להקים משפחה.
 • לא נחליט בהשפעת פחד – פחד להיפגע, פחד מתלות באחר.
 • לא נחליט בהשפעת ביקורת עצמית או הלקאה עצמית. נתמקד במה שלמדנו מטעויות העבר ונתקדם הלאה בלי לבזבז אנרגייה ובלי לשקוע בביקורת עצמית.
 • לא נחליט בהשפעת קושי – קושי בתקשורת אישית, קושי בתקשורת בין־אישית, קושי בתקשורת רגשית, קושי לתת אמון באחר וקושי להיפתח לאחר ולהיחשף בפניו.
 • לא נחליט בהשפעת חוסר ביטחון וחוסר באהבה עצמית.
 • לא נוותר על עצמנו ולא נאבד את זהותנו.

אם טוב לנו עם עצמנו, אם אנחנו אוהבים ומעריכים את עצמנו, אם אנחנו מאמינים בעצמנו, זה מוקרן החוצה. אנשים אוהבים לשהות במחיצת אדם שמשדר ביטחון, עוצמה ושלמות אישית; אדם שמחובר לעצמו ויודע מה הוא רוצה, ומה עליו לעשות. שלמות אישית, אמונה עצמית וביטחון נובעים מחיבור פנימי עמוק לעוצמות הפנימיות ולמשאבים שטמונים בנו. רק כשאנחנו ממוקדים בעוצמות שלנו ובתחושותינו, אנחנו יכולים לבחור במה שנכון לנו.

 

איך מתחברים לעוצמות הפנימיות?

עוצמה פנימית היא היכולת לקבל החלטות ולפעול בכוח החיבור שלנו לרצונותינו ולצרכים האישיים שלנו ובהתבסס על תכונות אישיוּת וכישורים שרכשנו. היכולת הזאת טמונה בכל אחד מאיתנו. עלינו לזהות את החוזקות שלנו ואת העוצמות הטמונות בנו ולהתמקד בהן. נוכל לזהות את החוזקות שלנו אם נבחן התנסויות מוצלחות מעברנו, אתגרים שצלחנו ויעדים שכבשנו. ללא ספק בכל המקרים הללו הפעלנו את העוצמות הפנימיות שלנו. כשאנחנו מתמקדים בעצמנו וביכולות שלנו ומונעים בכוח השלמות העצמית שלנו, אנחנו יוצרים את המציאות של חיינו בכל תחום וגם בתחום הזוגיות. ובמציאות הזאת הזוגיות שלנו תהיה נכונה לנו ותעצים אותנו.

מוניקה הרשקוביץ
מוניקה הרשקוביץ

מוניקה הרשקוביץ, מטפלת מוסמכת ב- NLP, דמיון מודרך, תטא הילינג ואקסס בארס.
מאמנת אישית ועסקית במסגרת של אחד על אחד, או בקבוצה.
מגשרת בעלת הסמכה מטעם אוניברסיטת חיפה, הנהלת בתי-המשפט ומשרד המשפטים.
בעלת ניסיון רב בטיפול, ליווי, הדרכה ואימון ממוקד תוצאות וכן בהדרכת מאמנים אישיים והכשרתם.

תפריט נגישות

שחרור מהיר מטראומה וחרדה

עוברים על כולנו ימים רווים בעומס רגשי, חרדות, פחדים וטראומה.

לא משנה מה הקושי שאתם חווים – אני כאן כדי לעזור לכם לשחרר את העומס הרגשי

השאירו פרטים בטופס ואחזור בהקדם