טיפול בחרדה חברתית

חרדה חברתית

רובנו יודעים היטב למה מתכוונים כשמדברים על חרדה חברתית, וחלקנו אף התנסינו בה ברמה כזו או אחרת. אנחנו מבינים איך היא משפיעה על החיים ויודעים כמה היא פוגעת בכל מי שסובל ממנה. 

אך אנחנו לא בהכרח מבינים אותה לעומקה. אם אומר לכם שהחרדה היא לא אתם, תאמינו? אם אדגיש שהיא לא חלק מכם, ואתם יכולים להסיר את אחיזתה מכם בכמה פעולות פשוטות, תסכימו לחשוב על כך? תרצו להתנסות? לחרדה חברתית יש אין־ספור פנים וצורות, והיא מתגלמת באופנים שונים ובדרגות שונות של עצימות בחייהם של כל מי שסובל ממנה. למעשה, לא אגזים אם אגדיר את החרדה החברתית כמנהלת קשוחה ואימתנית שמשפיעה על כל היבט בחיים, מנהלת את חייו של כל מי שסובל ממנה, משפיעה על ההתנהגות שלו ומובילה אותו להימנעות או לתוקפנות, לכישלונות ולמפחי נפש פעם אחר פעם. כל אלה מובילים לחרדות נוספות, להתבודדות חברתית מלאה ואף לדיכאון. 

כשאני משוחחת עם אנשים שמתמודדים עם חרדה חברתית, אני מייד מזהה אותה – את המנהלת הרעה הזאת. אצל כל אחד מהמטופלים שלי היא מתבטאת באופן שונה, אבל את כולם היא מנהלת. כשהחרדה החברתית מופעלת, היא מפעילה בהם ספקטרום רחב של תגובות והתנהגויות. אחדים נוטים להימנע ולהתבודד ואחרים נוטים להתנהגות קיצונית שמתבטאת בהשתלחות כלפי אחרים ובתוקפנות.

כך או כך הם מרגישים שאין להם שליטה על התנהגותם, ודבר זה כשלעצמו מעצים ומעמיק אותה. חרדה חברתית שאינה מטופלת עלולה להחמיר בחלוף השנים, ואותה מנהלת קשוחה מבססת את מעמדה בחיי המתמודדים ומשתלטת עליהם לחלוטין. הם עצמם כבר לא יודעים כיצד היא תתבטא באירוע הבא שיצית אותה, ומאבדים את הביטחון בעצמם וביכולתם להתמודד איתה. והתוצאה אינה פשוטה – לולאה מתמשכת ואין־סופית שאין לה מוצא.

 

כשהחרדה החברתית היא סבל מתמשך

חרדה חברתית היא ללא ספק סבל מתמשך. אנשים שסובלים מחרדה חברתית, מבינים את מצבם ופעמים רבות מנסים להתמודד איתה בעצמם. הם מדרבנים את עצמם לצאת אל העולם, לחוות, להתנסות ולפעול ללא כלים מתאימים ובלי להבין את הדבר החשוב ביותר – שהם אינם החרדה, והחרדה אינה הם. החרדה אינה חלק מהמבנה האישיותי שלהם, אך בשלב כלשהו ובשל סיבות שונות הם נתנו לה מקום ואפשרו לה להתנהל בתוכם באין מפריע.

כמו כדור שלג שמתגלגל ומתעצם כך החרדה החברתית מתעצמת וממשיכה להתעצם. היא מייצרת עוד ועוד התנסויות שליליות, עוד ועוד חוויות קשות, וככל שמנסים להתמודד איתה לבד, כך היא מחמירה, מובילה את המתמודדים לנסיגה רגשית ונפשית, מעכבת את נטייתם האנושית והטבעית לקדם את עצמם ומדכאת אותם אף יותר.

 

מהי חרדה חברתית?

בדומה לחרדות אחרות חרדה חברתית מתבטאת במחשבות טורדניות שאינן נותנות מנוח. החרדה החברתית מובילה לביקורתיות מתמדת, לשיפוטיות פנימית ולהלקאה עצמית. שאלות כמו: 'למה אני ככה', 'למה אני לא יכול', 'למה אני לא מסוגל' גוזלות מהמתמודדים את יכולות ההתמודדות שלהם ושוֹבוֹת אותם בתוך סרט אימה פנימי שמוקרן בתוכם שוב ושוב. תסריטי האימה  הללו אכן מתממשים בסופו של דבר, וזה לא מפליא. ככל שאנחנו ממקדים את המחשבה שלנו באירוע, ברעיון או בהתרחשות, אנחנו מממשים אותם וחווים אותם במציאות.

אנשים שמתמודדים עם חרדה חברתית, ניכרים בדיבור מהיר מאוד שאינו מדויק ואינו ברור. השיח שלהם מהיר, מבולבל וחסר בהירות, ובדרך כלל אינו מבטא את מה שהם באמת רוצים לומר. הם מרגישים שהם לא מצליחים להביע את עצמם ולהראות את ה'אני אמיתי' שלהם.

הם חשים שכל ההתנהלות שלהם מלאכותית ומזויפת. חוסר היכולת להביע את עצמם כפי שהם באמת – בלי חרדות ובלי קשיים, רק מגבירה את החרדה ומחישה את הנסיגה שלהם מחיים פעילים ופוריים. הם חסרי אונים, חסרי ביטחון, מתוסכלים ומאוכזבים. הם חווים תקיעוּת, מתביישים בעצמם ומרגישים שהם כישלון אחד גדול. האמונה שלהם שהחרדה חזקה מהם, שאין מה לעשות ואי אפשר להתגבר עליה, היא שגויה ומוטעית מיסודה. ואני מצליחה להוכיח להם את זה פעם אחר פעם, ובפרק זמן ממש קצר.

 

אל תתמודדו עם החרדה לבד

מרבית האנשים שמגיעים אליי לקליניקה, מגיעים לאחר שהתנסו בטיפולים רבים מסוגים שונים. המשפטים ששגורים בפיהם חוזרים על עצמם שוב ושוב בכל מפגש היכרות: 'כבר ניסיתי הכול', 'כבר הייתי בכל כך הרבה טיפולים, וכלום לא עזר', 'אני לא מצליח להתגבר על החרדה החברתית בשום דרך', 'למה את חושבת שהטיפול שלך יהיה שונה'. התגובה שלי תמיד זהה – אני מבקשת מהם לתת לעצמם וגם לי כמטפלת הזדמנות נוספת.

אני מסבירה להם שהחרדה הזאת – וכל חרדה אחרת שאיתה הם מתמודדים – היא לא שלהם. החרדה אינה חלק מהם ואינה מאפיינת את המהות האמיתית שלהם. וכיוון שכך, הם יכולים להשיל אותה ובקלות. טיפול מוצלח בחרדה חברתית לא צריך להיות ארוך. לאמיתו של דבר מדובר בתהליך פשוט מאוד וקצר. אז אל תנסו להתמודד עם החרדה לבד. הושיטו יד לעזרה. אני מבטיחה שהעזרה תגיע מהר יותר מהצפוי.

 

איך להתמודד עם חרדה חברתית

 

תהליך טיפול בחרדה חברתית

התהליך הטיפולי בקליניקה ייחודי בכך שהוא אינו מנסה לטפל בחרדה אלא נותן לה מענה שורשי ואמיתי. מענה זה מצליח למוסס אותה לחלוטין ולמגר אותה בתוך זמן קצר ובכמה מפגשים בודדים. 

במפגשים הטיפוליים אני מגיעה לעומקם של שורשי החרדה, בודקת איך היא מתבטאת, וכיצד היא משפיעה על חייו של המטופל. אני מבררת מה מונע מהמטופל לנהל את עצמו בעצמו, ולמה הוא מאפשר לחרדה לנהל אותו. בכל פגישה אני מתבוננת יחד עם המטופל בסיטואציות חברתיות שמעוררות את החרדה שלו, במחשבות שחולפות במוחו, בזיכרונות שעולים אל פני השטח ומשפיעים עליו ובדרכי ההתמודדות שלו.

אני בוחרת את הכלי הטיפולי שייתן לו מענה מדויק ברגע הנתון, ושאיתו הוא ירגיש נוח. הכלים הטיפוליים העומדים לרשותי הם רבים ומיוחדים, וכל אחד מהם מתאים לשלב טיפולי אחר. שיטות הטיפול בכללותן אינן פולשניות – הן לא חופרות בנבכי נפשו של המטופל ולא מטרידות אותו. הן רק מציעות את עצמן בעדינות ומחוללות את קסמן בקלות, בפשטות ובמהירות. 

שיטות טיפוליות מכילות ותומכות הן אקסס בארס, פסיכומטפוריקה, שיטת העבודה של ביירון קייטי ועוד. שיטות טיפוליות מדויקות או 'כירורגיות' הן שיטת ציר הזמן, NLP, IEMT ועוד. כל שיטת טיפול מתאימה לצורכי המטופל ברגע נתון ומניעה מייד שינוי לטובה. הטיפולים תמיד מהירים, מדויקים ויעילים, והמטופלים מרגישים זאת היטב במציאות חייהם.

 

טיפול בחרדה חברתית במהירות

השיטות הטיפוליות שאני מיישמת בקליניקה, מצליחות לשחרר את המטופלים מהחרדות במהירות מדהימה, וזה מה שמיוחד בהן. כבר בסיום הפגישה הראשונה המטופלים חווים הקלה עמוקה ושחרור אמיתי. בחלוף פגישה, שתיים או שלוש הם מרגישים את השינוי העוצמתי שחל בחייהם ולא מפסיקים להשתאות ממנו. החיים שלהם חוזרים למסלולם הטבעי והרצוי, והם מוכנים לנוע קדימה במלוא הכוח. לראשונה בחייהם הם מצליחים לבנות זוגיות; הם מתקבלים לעבודת חלומותיהם; הם מצליחים להתקדם במקום העבודה; הם נרשמים ללימודים; הם מסיבּים מקצוע; הם מטיילים בעולם, הם ממצים את החיים ונהנים מכל רגע.

 

אני מזמינה אתכם לתהליך משנה חיים

אם אתם מתמודדים עם חרדות חברתיות, אני קוראת לכם לא לוותר. תנו לעצמכם הזדמנות נוספת ואפשרו למהות האמיתית שלכם לפרוץ החוצה. אני מזמינה אתכם לעבור יחד איתי תהליך עוצמתי ומשנה חיים שישאיר את החרדות מאחור ויוביל אתכם קדימה אל המקום שבו אתם רוצים וחולמים להיות. אז אל תסבלו ואל תתמודדו עם החרדה לבד. דברו איתי, ויחד נשנה את חייכם לטובה. 

עשו את הצעד הראשון לשינוי בחיים שלכם
השאירו פרטים ואחזור בהקדם

תוכן עניינים

תפריט נגישות

שחרור מהיר מטראומה וחרדה

עוברים על כולנו ימים רווים בעומס רגשי, חרדות, פחדים וטראומה.

לא משנה מה הקושי שאתם חווים – אני כאן כדי לעזור לכם לשחרר את העומס הרגשי

השאירו פרטים בטופס ואחזור בהקדם