כשהפחד קורם עור וגידים – כל מה שרציתם לדעת על התקפי פאניקה

טיפול בפאניקה

פאניקה הוא התקף חרדה חריף שמתהווה בן רגע וסוחף אותנו בסערה של מכאובי גוף ותעוקת נפש. אם חוויתם בעבר התקף פאניקה, אתם ודאי מכירים את עוצמת הסערה ויודעים שקשה מאוד להשתלט עליה. מדובר בפחד עז ופתאומי שמתבטא במצוקת גוף מיידית. זוהי אפיזודה לא פשוטה הכוללת תגובות פיזיות קשות שמתלקחות בלי סיבה נראית לעין. התקף פאניקה הוא דבר מפחיד, וכל מי שאי פעם סבל ממנו יודע זאת. הוא מדמה אובדן שליטה מוחלט. הוא נחווה ואף נראה כתעוקת גוף אמיתית כמו התקף לב או סכנת מוות.  

אדם החווה התקף פאניקה מרגיש שקצב פעימות הלב מואץ באופן פתאומי; הוא סובל מלחץ עוצמתי או מכאבים חזקים בבית החזה; הוא נשטף זיעה, מתקשה לנשום ומרגיש הלמות חזקות בראש, נימול גפיים, חולשה וסחרחורות. התסמינים הפיזיים הקשים הללו עלולים לגרום לו לחשוב שהוא סובל מהתקף לב או גוסס ועומד למות. בעת ההתקף הוא מתמודד לא רק עם הפחד מפני המוות אלא גם עם חוסר האונים שלו וחוסר יכולתו לשלוט בעצמו ובגופו. הפחד שגורם להתקף הפאניקה מלכתחילה, מתעצם בשל החוויה הפיזית הקשה ומוביל לפחד נוסף מפני אובדן שליטה, אובדן חיים, חוסר אונים ומוות. הפחד מפני הפחד מוביל לעוד ועוד פחד ולמעגל אין־סופי שמתבטא בהתקפים נוספים ובחשש מעוד התקפים בעתיד. 

יש אנשים שיחוו בחייהם רק התקף פאניקה אחד או שניים. הדבר קורה בדרך כלל בתקופות משבר קשות או נגרם משינויים מהותיים בחיים. אך יש אנשים שחווים התקפי פאניקה חוזרים ונשנים ומפתחים פחד עז מפני התקפים נוספים. הפחד כשלעצמו מזרז את הישנות ההתקפים והמעגל הקשה הזה הוא כאמור אין־סופי. אף שהתקפי פאניקה אינם מסוכנים ואינם מסכני חיים, הם יכולים להיות מפחידים ולהשפיע על איכות החיים. 

אז איך נראים התקפי פאניקה? איך מתמודדים איתם ביעילות? האם אפשר לטפל ולשלוט בהם ובהישנות שלהם? האם אפשר למנוע אותם לחלוטין? הפתרונות כמו תמיד כוללים תמיכה רגשית מלאה וטיפול מקצועי שמותאם אישית.

 

איך נראים התקפי פאניקה?

התקפי פאניקה הם תמיד פתאומיים ומתחילים ללא אזהרה או סימנים מקדימים. הם יכולים להתלקח בכל זמן – בעת נהיגה, בעת קניות, בזמן העבודה, בעת פגישה עסקית ואף להעיר אותנו בלילה. ההתקף מתחיל בפתאומיות ומגיע לשיאו בתוך דקות ספורות. 

איך מרגישים בזמן התקפי פאניקה? ובכן, התקפי פאניקה כוללים תחושה מעיקה של סכנה קרבה; פחד מאובדן שליטה או פחד ממוות; תחושות פיזיות כמו דופק מהיר, זיעה, רעד, צמרמורות, לחץ בחזה, קוצר נשימה, גלי חום, בחילות, כאבי בטן, כאבי ראש, סחרחורות ואף עילפון ובעיקר אובדן קשר עם המציאות ועם כל מה שקורה סביב. זוהי חוויה קשה מאוד שנראית כתחלואה ממשית. חשוב לזכור שאף אם מדובר בחוויה חד־פעמית, הפחד מפני הישנותה עלול לפגוע משמעותית באיכות החיים ולהקשות על תפקוד תקין ובריא.

 

איך אפשר להתמודד עם התקפי פאניקה?

אפשר להתמודד ביעילות עם התקפי פאניקה אך יש לזכור שההתמודדות מחייבת התבוננות מקיפה על דפוסי ההתנהגות של האדם, על אורח החיים שלו, על הבעיות הרגשיות או הנפשיות שמלוות אותו, על כאב לא פתור ועל טראומה שאינה מטופלת. רק התבוננות מקיפה תסייע למטפל להציע למטופל את הטיפול הממוקד והיעיל ביותר ותצמצם את הסבירות להתקפים עתידיים נוספים.

חשוב לזכור שמעגל הפאניקה-פחד-פאניקה מוליד חשש כבד מפני התקפים נוספים. חשש זה עלול לגרום לדיכאון, לחרדות, להימנעות ממצבים מאתגרים ומלחיצים ואף מפעילות שגרתית ורגילה. כמו כן, החשש מפני התקף פאניקה נוסף מוביל לעייפות, לתשישות, לעצבות ובאופן כללי להסתגרות מלאה ולחוסר ליכולת לתפקד ולמצות את החיים. לפיכך רצוי שהטיפול בפאניקה יהיה ממוקד, כירורגי ועדין וישולב בשיטות טיפוליות אחרות לשחרור לחצים ומתחים. 

 

פאניקה

 

מהן הסיבות להתקפי פאניקה?

כדי להציע טיפול משולב מיטבי לפאניקה, כדאי לנסות ולהבין את הסיבות שמחוללות את ההתקפים. בדרך כלל קשה לדעת מהי הסיבה המיידית שמציתה את ההתקף ואת התופעות הפיזיות הקשות שנלוות אליו. סביר להניח שתקופות של מתח גדול עלולות לחולל התקפי פאניקה. גם משבר חיים, שינויים פתאומיים ותעוקה נפשית ורגשית קשה מגבירים את סף החרדה ומעלים את הסיכוי להתקף פאניקה עוצמתי. מצוקות רגשיות שלא טופלו, חוויות חיים קשות וטראומות ילדות לא פתורות – כל אלה יחד עלולות ללבות את ההתקפים. אם הן לא יטופלו כראוי, הסיכוי להתקפים חוזרים רק יגבר.

 

איך אפשר לשלוט בהתקפי פאניקה ולמנוע אותם?

יש שיטות טיפוליות רבות שמציעות מענה נקודתי למצוקות, לקשיים, למחשבות טורדניות ולפחדים תהומיים שמובילים להתקפי פאניקה קשים. טיפולי IEMT – טיפול בתנועת עיניים מובנית, טיפול NLP – הפונה ישירות לתת־המודע של המטופל ושיטת העבודה של ביירון קייטי מציעים מזור והקלה מיידיים ומאפשרים למטופלים להחליש את השפעתן המזיקה של הטראומות ואף לנטרל אותן. 

לצורך מיצוי מרבי של האפיקים הטיפוליים הנקודתיים כדאי לשלב בתהליך טיפולים קבועים לשחרור לחצים ולטיפול בחרדות ובדיכאון. מגע הקסם המרפא של אקסס בארס או אקסס פייסליפט משחרר מיידית מתעוקות וממועקות. גם טיפול בדמיון מודרך, תטא הילינג, ריברסינג או פסיכו־מטפוריקה יעשו זאת בפרק זמן קצר וביעילות רבה.

יש מטופלים שמשתמשים על דעת עצמם במוצרי קנאביס כדי לשכך חרדות ופחדים ולמנוע התקפי פאניקה. כדאי להדגיש שבניגוד לדעה הרווחת דווקא אחד הטריגרים להתקפי פאניקה הוא שימוש לא מבוקר ולא מונחה בקנאביס לצורך הרגעה. כך למשל אנשים המעשנים קנאביס בתדירות גבוהה כדי להירגע, לפרוק מתחים ולישון שינה עמוקה, עלולים להניע תוצאה הפוכה ולחולל התקפי פאניקה. חשוב לזכור ששימוש מוגזם בקנאביס לא רק שאינו מרגיע אלא אף מעורר, מגביר ומעצים עצבנות, חששות, מתחים ופחדים. לפיכך מומלץ להתייעץ עם המטפל בנוגע לאפיק הזה ולקבל תמיכה וסיוע.

חשוב מאוד שהמטפל יצליח להרגיש את המטופל בזמן אמת כדי לתת לו – נוסף לשיטות הטיפול השונות והחשובות – כלים ישימים וקלים לשינוי דפוסי החשיבה ולהתמודדות עם ההתקפים בזמן אמת. את דפוסי החשיבה השליליים, המעכבים והמזיקים הוא ימיר בדפוסי חשיבה חיוביים, תומכים, מזינים ומכילים, וכל זאת בתהליכי אימון אישי להתנהלות חיים חדשה וטובה יותר.

 

חשיבות הקשר האישי עם המטפל

יש חשיבות רבה לקשר האישי שנרקם בין המטפל ובין המטופל בתהליך הטיפולי. המטפל לא רק מציע למטופל גישות טיפוליות שונות ומיישם אותן כדי להקל על מצבו הרגשי ולמנוע את הישנותם של ההתקפים. הוא גם דמות חיונית שנמצאת ברקע ומציעה מזור והקלה כשהתמודדות נראית קשה מנשוא. המטפל הוא דמות משמעותית, 'מישהו לרוץ איתו'; מישהו שמבין ואכפת לו; מישהו שאינו שופט ואינו מבקר; מישהו שמציע ייעוץ, סיוע והקלה. נוכחותו חיונית להצלחת התהליך. היא מעלימה את תחושת חוסר האונים, ממגרת פחדים, פוביות וחרדות ומונעת את התקפי הפאניקה.

 

סובלים מהתקפי פאניקה? אל תתמודדו לבד

חווים מצוקה? מרגישים תעוקה? מפחדים מהתקף פאניקה נוסף? אני כאן בשבילכם ולמענכם. דברו איתי ויחד נמצא את הכלים המתאימים לניהול ההתקף ולשחרור הפאניקה. 

כדי להחליש את כוחה של הפאניקה יש לחזק את יכולת ההתמודדות האישית. 

אז אל תתמודדו לבד. בשביל זה אני כאן.

עשו את הצעד הראשון לשינוי בחיים שלכם
השאירו פרטים ואחזור בהקדם

תוכן עניינים

תפריט נגישות

שחרור מהיר מטראומה וחרדה

עוברים על כולנו ימים רווים בעומס רגשי, חרדות, פחדים וטראומה.

לא משנה מה הקושי שאתם חווים – אני כאן כדי לעזור לכם לשחרר את העומס הרגשי

השאירו פרטים בטופס ואחזור בהקדם