ערך עצמי

ערך עצמי

ידעתם שערך עצמי הוא כוח? כן, הוא הכוח האישי שלנו. אין הכוונה לכוח חיצוני אלא לכוח פנימי, לכוח שנמצא בתוכנו, עוצמה אמיתית שמניעה אותנו ומובילה אותנו. הכוח הזה הוא הערך העצמי האמיתי שלנו. הוא ניזון מאיתנו ותלוי אך ורק בנו.

האם יש לכם ערך?

כן, יש לכם ערך. ואם לא ידעתם את זה עד היום, הרשו לי להכיר לכם את הערך שלכם; הרשו לי לעזור לכם להתבונן בו ולהוקיר אותו; הרשו לי להראות לכם איך להעלות את הערך העצמי שלכם ולחיות חיים איכותיים ומלאי עוצמה.

מסכימים?

אתם ראויים לזה!

 

למצוא את הערך העצמי

ערך עצמי משקף את המחשבות והרגשות שלנו כלפי עצמנו ומושפע מהם. תפיסה עצמית שלילית ורגשות עצמיים שליליים מפחיתים את הערך שלנו בעיני עצמנו, ואילו תפיסה עצמית חיובית ורגשות עצמיים חיוביים מעלים את הערך שלנו בעיני עצמנו. הערך העצמי שלנו אינו משקף את המחשבות או הרגשות של אחרים כלפינו, ואחרים אינם יכולים להשפיע על הערך העצמי שלנו גם אם נדמה לנו שהם יכולים. הערכה עצמית גבוהה היא תוצר של אהבה עצמית, ביטחון עצמי ומודעות לעוצמות פנימיות ולאיכויות אישיות. הערכה עצמית נמוכה היא תוצר של ביקורת ושיפוט עצמיים, ביטחון עצמי נמוך, חוסר באהבה עצמית וחוסר במודעות לעוצמות ולאיכויות פנימיות.

אף שהערך עצמי שלנו אינו מושפע מהסביבה החיצונית אלא מעוצמתם של המשאבים האישיים הגלומים בכל אחד מאיתנו, הוא ניכר כלפי חוץ, משפיע על האינטראקצייה שלנו עם הסובבים אותנו ומתווה את מסלול חיינו. לכל אחד מאיתנו יש ערך עצמי. חלקנו מתמודדים עם הערכה עצמית נמוכה, וחלקנו נהנים מהערכה עצמית גבוהה ויודעים איך להזין אותה ולהעצים אותה. רבים חושבים שצריך למצוא את הערך העצמי. לאמיתו של דבר אנחנו לא צריכים למצוא שום דבר. הערך העצמי שלנו גלום בתוכנו מעצם קיומנו. אנחנו רק צריכים להזין אותו. יש לנו ערך, כי אנחנו קיימים, ולקיום שלנו יש ערך רב.

 

ערך עצמי נמוך

נכון, ערך עצמי נמוך הוא תוצר של חוויות עבר, טראומות, כאב רגשי וקשיי התמודדות. אך הוא מושפע מהגישה שלנו כלפי עצמנו וכלפי אירועים קשים שחווינו. הוא אינו מושפע מהסביבה ואינו תלוי במה שאנשים אחרים אומרים לנו או חושבים עלינו. אנחנו משפיעים על הערך העצמי שלנו – מפחיתים אותו או מטפחים אותו – רק אנחנו. כפי שכל אדם זקוק להזנה רגשית, נפשית ופיזית, גם ההערכה העצמית שלנו זקוקה להזנה בין שהיא נמוכה ובין שהיא גבוהה. ערך עצמי הוא מדד אישי, מדד שאנחנו בעצמנו קובעים ומגדירים.

המדד הזה יכול להשתנות, והוא אכן משתנה לכל אורך החיים. אם ערכי המדד נמוכים, זה אומר שאנחנו ממשיכים לסחוב זיכרונות, חוויות וטראומות מהעבר ומתקשים להכיר ביכולותינו ובעוצמות הפנימיות שלנו ולא מצליחים להוקיר ולאהוב את עצמנו.  שינוי לטובה בערכי המדד תלוי ביכולת שלנו להתמודד עם חוויות קשות, זיכרונות טראומטיים, קשיים ומשברים וללמוד איך להוקיר ולאהוב את עצמנו.

 

לבנות את הערך העצמי

בניית ערך עצמי היא לא דבר של מה בכך. היא תוצר של עבודה פנימית הנעשית בנחישות, עקביות והתמדה. היא מושפעת מההבנה שהערך העצמי שלנו אינו תלוי במה שאחרים חושבים עלינו, אומרים עלינו או עושים לנו; שערך עצמי אינו זקוק לאישור חיצוני; שהערכה עצמית נמוכה מגלמת קשיים רבים כל כך שעלולים לכלות אותנו אם לא נתבונן בהם ונתמודד איתם; שאת הערך האמיתי שלנו לא נמצא בחוץ אלא רק בפנים עמוק בתוכנו. כדי לבנות ערך עצמי אנחנו צריכים לפוגג את כל המחשבות והרגשות הקשים שהזינו אותנו כל חיינו – את הפחדים, החרדות, הכעסים, העצבות, הבדידות, התסכול, האשמה, הבושה, המרירות – ולפנות מקום לאמת הפנימית שלנו, והיא – שאנחנו חשובים, שיש לנו משמעות, שיש לנו ערך.

לבנות ערך עצמי גבוה

 

ערך עצמי גבוה

ערך עצמי גבוה – גם הוא אינו דבר של מה בכך; גם המדד שלו משתנה ודינמי; גם הוא זקוק להזנה מתמדת ועקבית ולטיפוח מתמשך. אף על פי שהוא תוצר של ביטחון עצמי, אהבה עצמית ושל היכולת להוקיר ולהעריך את העוצמות הפנימיות ואת היכולות האישיות, עלינו לחזק אותו בהתמדה ובנחישות, וכדי לעשות זאת אנחנו צריכים להבין שהוא תלוי בנו ורק בנו. אף אחד לא יכול לטפח ערך עצמי גבוה במקומנו או עבורנו. רק אנחנו יכולים לעשות את זה למען עצמנו, וככל שנתמיד בכך, ככל שנטפח הערכה עצמית גבוהה, כך נאמין בעצמנו, בחוזקות שלנו, בעוצמות הפנימיות שלנו וביכולות שלנו; כך נוכל להתמודד עם כל דבר; כך נשפיע על אחרים ונעורר בהם השראה; כך נברא את מציאות החיים הרצויה לנו.

 

העלאת ערך עצמי – מסע אישי

רבים מדברים על העלאת ערך עצמי אך לא יודעים איך לעשות את זה. למען האמת, אין שיטה סדורה לכך. כל אחד הוא אינדיווידואל, וכל מסע חיים הוא אינדיווידואלי. מה שעוזר לאחדים להעלות את הערך העצמי, אינו בהכרח עוזר לאחרים, ומה שנכון לאחדים, אינו בהכרח נכון לכולם. בין שאתם מתמודדים עם ערך עצמי נמוך ובין שאתם נהנים מערך עצמי גבוה, ערך עצמי הוא המכנה המשותף לכולנו. לכל אחד מאיתנו יש ערך; כל אחד מאיתנו חשוב; כל אחד מאיתנו משמעותי, ומהנקודה הזאת אנחנו צריכים להתחיל. רוצים להכיר בערך העצמי שלכם? אני מזמינה אתכם למסע אישי משמעותי, ייחודי, מעצים ומרתק שיוביל אתכם אל הכוח שלכם, אל הערך העצמי האמיתי שלכם. דברו איתי, אני כאן בשבילכם.

מוניקה הרשקוביץ
מוניקה הרשקוביץ

מוניקה הרשקוביץ, מטפלת מוסמכת ב- NLP, דמיון מודרך, תטא הילינג ואקסס בארס.
מאמנת אישית ועסקית במסגרת של אחד על אחד, או בקבוצה.
מגשרת בעלת הסמכה מטעם אוניברסיטת חיפה, הנהלת בתי-המשפט ומשרד המשפטים.
בעלת ניסיון רב בטיפול, ליווי, הדרכה ואימון ממוקד תוצאות וכן בהדרכת מאמנים אישיים והכשרתם.

תפריט נגישות

שחרור מהיר מטראומה וחרדה

עוברים על כולנו ימים רווים בעומס רגשי, חרדות, פחדים וטראומה.

לא משנה מה הקושי שאתם חווים – אני כאן כדי לעזור לכם לשחרר את העומס הרגשי

השאירו פרטים בטופס ואחזור בהקדם