הערכה עצמית – זה הכול בראש שלי

דימוי עצמי

למה? כובע!!

כשיעל הסתכלה על עצמה במראה, היא ראתה מולה בחורה מכוערת, לא מושכת ולא מוצלחת.

בוקר אחד היא נכנסה לחנות כובעים, מדדה מספר כובעים ולבסוף בחרה בכובע שמאוד מצא חן בעיניה.

כאשר חבשה את הכובע היא קצרה מחמאות מהמוכרים ומהקונים ששהו באותה עת בחנות. יעל חשה שהמחמאות סתמיות ולא האמינה להן. הרי לא ייתכן שבחורה כמוה תראה יפה ומושכת עד שכל הנוכחים בחנות ישימו לב אליה.

היא החליטה לרכוש את הכובע המחמיא ויצאה מן החנות. ברחוב האנשים הסתכלו עליה, הבחינו בה וחייכו אליה. בהגיעה לעבודה עמיתיה הסתכלו עליה ואמרו לה שהיא מאוד יפה היום. גם הבוס שלה, זה שתייגה כחמוד, שם לראשונה לב אליה, חייך אליה והחמיא ליופייה. בשובה הביתה בערב, אמה פתחה לה את הדלת, ואמרה לה "כמה שאת יפה היום".

יעל חייכה אל אמה ושאלה אותה בעודה מצביעה על ראשה, "נכון שהכובע שקניתי היום יפה?"

האם השתוממה כי יעל לא חבשה כל כובע. יעל רצתה להוריד את הכובע מהראש ולהראותו לאימה ולא מצאה אותו שם. אז נזכרה ששכחה את הכובע בחנות, ליד הקופה, כאשר שילמה עבורו.

יעל נראתה יפה ומושכת והאנשים סביבה הבחינו בה בזכות הדימוי העצמי ה"חדש" שלה, שנבע מהמחשבה ש"היא יפה עם הכובע" ומתחושת האושר שהתלוותה לידיעה הזו. בהשוואה לימים ה"רגילים" בחייה, ביום זה יעל חשה בטוחה בעצמה ולכן הקרינה הערכה עצמית, יופי ,פתיחות ונינוחות. יעל חייכה אל העולם והעולם החזיר לה חיוך ענק!

מהי הערכה עצמית וכיצד היא מתגבשת?

ההגדרה המילונאית של המונח "הערכה עצמית", היא מידת הערך, שאדם רוכש כלפי עצמו.

הערכה עצמית הינה פועל יוצא של ראיית העולם הפרטית שלנו, המושפעת משלושה גורמים עיקריים:

  1. האופן בו אנו "תופסים" את מציאות חיינו  – מה אנחנו חושבים על עצמנו ומה אנחנו חשים כלפי עצמנו.
  2. האופן בו האחרים "רואים" ומעריכים אותנו.
  3. מאגר ההצלחות והכישלונות בחיינו, והחשיבות שאנו מייחסים לכל אחד מהם.

 

ככל שמשקל ה"עצמי" גבוה יותר, ככל שנאהב, נכבד ונקבל את מי שאנו, ככל שנרגיש טוב ביחס לעצמנו ונהייה קשובים לרצונותינו, לצרכינו, למחשבותינו ולתחושותינו האמיתיים וככל שנהייה מודעים ליכולותינו ולידע שלנו ונכיר ונאמין בהם –  הערכתנו העצמית וביטחוננו בעצמנו יהיו גבוהים יותר. מנגד, כאשר להערכת הסביבה יש משקל גדול יותר והערכתנו העצמית תלויה ונגזרת בעיקר מהערכת הסביבה – נהייה חשופים לביקורת מתמדת ולסיכון לחוש פחותים ביכולותינו ביחס לסובבים אותנו.

בעלי ההערכה העצמית הנמוכה, על מנת לזכות בהערכת הסביבה, "יאמצו" פעמים רבות, את המטרות שנבחרו על-ידי הסובבים אותם, גם אם מטרות אלה אינן תואמות את צרכיהם, ערכיהם ורצונותיהם ואינן עולות בקנה אחד עם מטרותיהם האישיות ומרחיקות אותם ממימושם האמיתי ומתחושת האושר והסיפוק.

הקשר בין הערכה עצמית לדימוי עצמי

האיזון הנכון בין ה"עצמי" וה"סביבה" ישען על הקשבה פנימית ומודעות עצמית תוך התחשבות באנשים אחרים בחיינו.

להצלחות ולכישלונות בחיינו משמעות רבה עבורנו והשפעה ישירה על ההערכה העצמית והדימוי העצמי שלנו. כאשר אנו "מחוברים" לעצמנו, מתנהלים בהתאם לצרכינו ולרצונותינו האמיתיים ומכירים בעוצמותינו הפנימיות וביכולותינו גוברים הסיכויים כי נפעל בביטחון ובנחישות ונצליח. הצלחות אלו בתורן תחזקנה את ההערכה העצמית והביטחון האישי שלנו. ואם נכשלנו – הרי שכישלונות הנופלים על תשתית של הערכה עצמית מוצקה יניעו אותנו להפקת לקחים, ללמידה ולהתנסויות חדשות.

אולם, כאשר הערכתנו העצמית נמוכה ויש לנו ספקות בנוגע ליכולותינו, פעמים רבות נמנע מעשיית מה שאנו רוצים מתוך חשש שניכשל או לחליפין, נפעל בהססנות ובהיעדר תשוקה – מתכונות מבטיחות להיעדר הצלחה. כנבואה שמגשימה את עצמה, כל כישלון "יוכיח" שאיננו ראויים להערכה כלל והביקורת העצמית בעקבות חוסר ההצלחה עלולה לחסום אפשרויות לניסיונות נוספים.

הערכה עצמית

הערכה עצמית חיובית = חשיבה חיובית ופעולה חיובית

ההערכה העצמית מבוססת על ראיית העולם הסובייקטיבית שלנו. כצעד ראשון והכרחי ליצירת דימוי עצמי חיובי עלינו ליטול פיקוד על ההחלטות והמחשבות שלנו: לפתח דפוסי חשיבה חדשים ומועילים ולהשליך את דפוסי החשיבה הישנים והנוחים אך השליליים והמעכבים. נתבקש לתרגל חשיבת מחשבות חיוביות ומחזקות ולהפוך זאת להרגל שיצבור עוצמה וישתרש. רגשותינו ואמונותינו הם תוצרים של מחשבותינו ואם נחשוב על עצמנו באופן חיובי הרי שנרגיש טוב יותר עם עצמנו ונאמין שיש לנו את היכולות והכישורים לממש את מטרותינו ולהגשים את יעודנו.

משהגענו להכרה שאנו ראויים ומסוגלים ולאחר שהגדרנו את מסלול חיינו – נתחיל לצעוד בביטחון בדרך רצופת יעדים. כל יעד שנגשים, כל תוצאה שנשיג, יסומנו כהצלחה ויהוו חומר גלם לחיזוק הערכתנו העצמית וכמניע וזרז להמשך הדרך. עלינו להתמקד ב"יש" ובדברים שאנו מסוגלים לעשות, ולא ב"אין" ובדברים שאין באפשרותנו לשנות. עשייה ממוקדת ומקדמת כובשת את הפחד, מסלקת חרדות ומעניקה הנאה ותחושת הישגיות עצומות. תחושות אלה יגרמו לנו לאהוב את מה שאנו עושים ולהתגאות בכך. אמונה וביטחון עצמיים מעוררים יצירתיות ומניעים את התודעה למצוא דרכים וכלים שונים ומגוונים שבאמצעותם נוכל להגשים את מטרותינו.

מפתח הקסמים להערכה העצמית שלנו נמצא אצלנו. בכוחנו לשנות את מה שאנחנו חושבים על עצמנו, מרגישים כלפי עצמנו ועושים עם עצמנו. זה הכול בראש שלנו!

מוניקה הרשקוביץ
מוניקה הרשקוביץ

מוניקה הרשקוביץ, מטפלת מוסמכת ב- NLP, דמיון מודרך, תטא הילינג ואקסס בארס.
מאמנת אישית ועסקית במסגרת של אחד על אחד, או בקבוצה.
מגשרת בעלת הסמכה מטעם אוניברסיטת חיפה, הנהלת בתי-המשפט ומשרד המשפטים.
בעלת ניסיון רב בטיפול, ליווי, הדרכה ואימון ממוקד תוצאות וכן בהדרכת מאמנים אישיים והכשרתם.

תפריט נגישות

שחרור מהיר מטראומה וחרדה

עוברים על כולנו ימים רווים בעומס רגשי, חרדות, פחדים וטראומה.

לא משנה מה הקושי שאתם חווים – אני כאן כדי לעזור לכם לשחרר את העומס הרגשי

השאירו פרטים בטופס ואחזור בהקדם